Uçucu yağlar, büyüme performansı, bağırsak mikrobiyotası ve refah üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle son yıllarda hayvan diyetlerinde antibiyotik büyüme hızlandırıcılarının yerini almanın potansiyel 'doğal' alternatifleri olarak dikkat çekmektedirler.

Avrupa Birliği'nde hayvan diyetleri için antibiyotik büyütme destekleyicilerinin 2006'dan beri yasaklandığını bildiği gibi, ABD'de de yakında yasaklanması bekleniyor.

Zerdeçal yağı, sarımsak yağı gibi uçucu yağlar; kümes hayvanı diyetlerinde büyümeyi hızlandırıcı olarak algılanır. Bununla birlikte, hayvanlar üzerindeki deneyler sonucunda, deneysel uçucu yağlar, hayvanlar, diyetler ve çevre ile ilgili olarak oldukça değişkendir.

Pek çok araştırmada olduğu gibi, uçucu yağların pankreas ve bağırsak mukozasından sindirim enzimi salgılanması üzerindeki olumlu etkileri birçok broyler çalışmasında rapor edilmiştir. Bu etkiler, besinlerin sindirilebilirliğinin artması ve çevresel koşullar ve hijyenik koşullar en azından normal koşullarda olduğunda büyüme performansındaki iyileşme ile doğrulanmıştır.

Esansiyel yağlar aynı zamanda aroma görevi üstlenmelerinden dolayı, iştahı artırma özellikleri ile özellikle genç hayvanların gelişmesi için çok önemlidir. İştahın uyarılmasında rol oynayan mekanizmalar için birkaç hipotez vardır: Uçucu yağlara özgü aroma, yem sindirilebilirliğinin iyileştirilmesi ve bağırsakların en uzak kısmındaki sindirilmemiş lifli yem parçacıklarının fermantasyonunun artması nedeniyle bağırsak mikrobiyotasının profilidir.

Esansiyel yağların bağırsak mikrobiyotasının modülasyonundaki faydalı etkisi sağlık ve bağışıklık ile bağlantılıdır ve sonuç olarak büyüme performansını ve refahı etkileyecektir.

 Bu nedenle FEEDVIT;  INTERCOOLER & FORT OIL adlı ürünlerinin 2 çeşit alternatif ürünü ile hizmet vermektedir. Zerdeçal Yağı, Sarımsak Yağı, Nane Yağı, Okaliptüs Yağı, Timol (Kekik Yağı) gibi pek çok uçucu yağ karışımına sahiptir. Salmonella ve E. coli, bağırsak mikrobiyotasını yararlı bir şekilde modüle etmek için diğer bakterileri korurken, özellikler, hayvan diyetlerinde antibiyotik büyüme hızlandırıcılarına faydalı bir alternatif olabilir.